• "Budowlany proces inwestycyjny"

  kompendium wiedzy w procesie budowlanym
 • 1

UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Telefon +48 509 488 066                Email hanza@hanzaconsulting.pl

Telefon +48 509 488 066
Email hanza@hanzaconsulting.pl

Telefon
+48 509 488 066

Email
hanza@hanzaconsulting.pl

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Obowiązek ten nakłada na nas ustawa z dnia 22 maja 2003r. Jest to wymóg formalny, mówi on: każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, który chce wprowadzić pojazd do ruchu musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC.

Brak OC skutkuje karami, są one nakładane i egzekwowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kar wynosi od 400zł do 4000zł w zależności od rodzaju pojazdu oraz tak zwanej „przerwy w ubezpieczeniu”.

Jednak, gdyby ustawodawca nie nakazał właścicielowi i użytkownikowi pojazdu obowiązkowego wykupu OC, to i tak jego posiadanie byłoby w ich interesie.
Dlaczego tak jest?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy sprawcą kolizji drogowej, wypadku drogowego, czy też katastrofy drogowej. Zniszczyliśmy drogi pojazd poszkodowanego a on sam doznał licznych obrażeń ciała. Polskie prawo mówi, że kto niszczy cudzą własność, bez znaczenia czy świadomie czy nie zobowiązany jest do jej naprawy lub pokrycia kosztów naprawy. Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia OC musimy wypłacić pieniądze z własnej kieszeni, na tym niestety nie koniec. Poszkodowany leży w szpitalu. Jeżeli sąd uzna naszą winę mamy obowiązek pokrycia kosztów leczenia poszkodowanego a nawet wypłaty zadośćuczynienia za doznane krzywdy jemu i jego rodzinie. Sytuacja może być jeszcze gorsza w momencie gdy poszkodowany wskutek wypadku dozna trwałego inwalidztwa, zapadnie w śpiączkę lub nawet straci życie. Takie sytuacje kończą się ogromnym odszkodowaniem dla poszkodowanego lub jego rodziny – zazwyczaj są to setki tysięcy złotych, w skrajnych przypadkach miliony złotych.

Niekoniecznie to my musimy być sprawcą aby doświadczyć niedogodności związanych z brakiem posiadania OC. Postawmy się teraz na miejscu poszkodowanego, samochód do kasacji, długie i kosztowne leczenie a sprawcą okazuje się człowiek, który nie jest w stanie pokryć nawet części odszkodowania. Czekałaby nas długa i żmudna droga dochodzenia swoich praw oraz wyegzekwowania należnego nam odszkodowania o ile takowe udało by się wogóle wyegzekwować.

Innymi słowy, opłaca się nam wykupić stosunkowo niedrogie OC, bo w przeciwnym razie możemy być zmuszeni do wielokrotnie wyższych opłat z tytułu przywrócenia do poprzedniego stanu zniszczonego przez nas mienia oraz doznane krzywdy poszkodowanego. Dlatego też o wiele prościej i w konsekwencji dla nas dużo taniej jest posiadać ważną polisę OC. I to nie tylko z uwagi na obowiązek, ale przede wszystkim dla własnego komfortu psychicznego. W momencie kiedy kupujemy OC, odpowiedzialność materialna za wyrządzone przez nas szkody spoczywa na towarzystwie ubezpieczeń.

W przypadku pytania, „dlaczego OC jest obowiązkowe” poprawną odpowiedzią jest:

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu, podyktowany jest ochroną interesów wszystkich ewentualnych poszkodowanych.

 

 

 

Publikacje Menu

Aktualności

 • Hanza w Informatorze „Inżynier Warmii i Mazur” +

  Odpowiedzialność cywilna uczestników procesu budowlanego czyli gdy przepraszam nie wystarczy. Czytaj dalej
 • Artykuł dla Gazety Finansowej +

  Broker ubezpieczeniowy reprezentuje klienta i to jest podstawowa różnica pomiędzy innymi podmiotami uczestniczącymi w procesie ubezpieczeniowym. Pozostałe podmioty reprezentują towarzystwa Czytaj dalej
 • Promocja Poradnika „Budowlany proces inwestycyjny" +

  Kupując w Grupie HANZA ubezpieczenie za poradnik zapłacisz tylko jedynie 18 zł (z Vat) + koszt przesyłki(rabat 60% od ceny nominalnej Czytaj dalej
 • 1